Az alábbiakban Kati élménybeszámolója olvasható egy igazi "télből a nyárba" típusú nyaralásról a mexikói Cancunban.
Az európai téli időszakban a hagyományos sí üdülések mellett sokan utaznak egzotikus országokba, ahol ilyenkor van nyár. Ezekből az utakból szerencsére egyre nagyobb a kínálat, sőt választhatunk, hogy csak repülőjegyet vásárolunk, és a többit magunk intézzük, vagy valamelyik többcsillagos szállodakomplexum all inclusive ellátására fizetünk be. Egyes időszakokban, például a szokásos iskolai sí szünet után viszonylag nagy kedvezménnyel lehet ilyen utazásokat foglalni. Így találtuk meg tavalyi utazásunkat február végén a mexikói Cancun üdülőhelyére, ami nekem az első utazásom volt ezen a kontinensen. Úticélunkat kb. 11 és fél óra repüléssel értük el Stockholmból.
Szállodánk a várostól nem messze lévő, 17 km hosszú ”hotelszigeten” volt. Maga a hely jelentősen eltért az általam eddig megszokott európai tengerparti üdülőhelyektől. Itt a távolságok és a méretek sokkal nagyobbak, az egymás mellett lévő szállodák meglehetősen nagy területet foglalnak el, így a parton sem kell zsúfoltságra számítani. A szállodában mindent megtaláltunk, amire szükségünk volt, az all inclusive ellátásra nem lehetett panasz. Két büféétteremben lehetett naponta háromszor étkezni, ezen kívül volt két á la carte étterem is, ahol előre kellett asztalt foglalni, de ez is ingyenes volt. Napközben öt bárban lehetett kávét, üdítőt és alkoholos italokat fogyasztani, a szálloda különböző szabadidős programokat kínált, esténként pedig a színházteremben nagyon színvonalas műsorokon lehetett részt venni, a más üdülőhelyeken szokásos sétálás-vacsora-sétálás-vásárlás kombináció helyett.
A mexikói emberek általában kedvesek és segítőkészek. A szállodákban és a kirándulásokon többnyire angolul beszélnek, de a hivatalos nyelv a spanyol. Én azért megpróbáltam egy-két szót és kifejezést előre megtanulni, egy ”Buenos dias” vagy ”Gracias” mindenképpen jó benyomást kelt. A Mexikóban használatos fizetőeszköz a peso. Vásárláskor figyeljünk arra, hogy az üzletekben az egyszer áthúzott dollárjel jelenti a pesót, a kétszer áthúzott hagyományosan az amerikai dollárt ($). Ez nagyon zavaró tud lenni, mert általában mind a két pénznemet elfogadják, és a kettő között 10-szeres az átváltás. A hotelzónában vagy busszal lehet közlekedni, vagy taxival. Két-három buszmegállónyi távolságra bevásárlóközpontokat alakítottak ki, itt összpontosultak a különböző ajándék és egyéb boltok, valamint az éttermek, kávézók. Ezeken a helyeken, valamint a látványosságok közelében bazáros részek is találhatók, ahol az árakból persze alkudni kell, ami elég fárasztó. Volt olyan, hogy hosszú alkudozás után megvettük drágábban azt az ajándéktárgyat, ami a fixáras ajándékboltban olcsóbb lett volna.
A Yucatán-félsziget növény és állatvilága igen gazdag és nagyon sok látnivalót kínál. A közeli Cozumel-sziget közkedvelt búvárparadicsom. A szállodák és utazási irodák különböző kirándulásokat kínálnak a legszebb helyekre, a közeli Cozumel-sziget például közkedvelt búvárparadicsom. Mi végül három kirándulást választottunk ki; az ősi maja kultúra maradványait, Chichén Itzá-t, Tulumot, valamint egy hajókirándulást Isla Mujeres-re, a nők szigetére.
Chichén Itzá, a maja-tolték romváros 500 körül épült. A 10. században a Tulából kelet felé menekülő toltékok elfoglalták, majd a harci szövetségre lépő két nép katonai vezetői a maja-tolték birodalom fővárosává tették. A toltékok honosították meg Kukulkán, a tollas kígyóisten tiszteletét, harci szokásaikat és az emberáldozat rítusát, amelynek jeleit a város ma is magán viseli. Chitchén Itzá a két nép kultúrájának és művészetének találkozási pontja. A város egyedülálló építészeti rom-együttese 1988 óta az UNESCO kulturális világörökségének része, 2007. július 7-től a világ hét új csodáinak egyike. Chichén Itzá legimpozánsabb épülete a spanyol hódítók által El Castillonak, azaz kastélynak elnevezett és Kukulkán tiszteletére emelt piramistemplom. A pontosan észak-dél-kelet-nyugati tájolású, hatalmas, kilenc teraszra tagolódó, négyzetes kőtemplom 55 méter magas. Minden oldalán 91 lépcsőfok, összesen 365 vezet fel a tetőn álló szentélyhez. A templom különlegessége a tavaszi és őszi napéjegyenlőség idején feltáruló tünemény: a kelő és nyugvó Nap sugarai által vetett árnyékok egy, a templomból előkúszó kígyó alakját elevenítik meg; a fejet és a farkat a piramis alján és tetején kőből faragták ki. További jelentős épületek a Harcosok temploma, a Labdajáték-pálya és a Főpapok temploma.
Ehhez a kiránduláshoz tartozott még a Cenote Ik Kil megtekintése. Maga a cenote egy természetes módon kialakult kútszerű karsztképződmény, amely mészköves felszín beszakadásával keletkezett. A kristálytiszta vízben lehet fürödni is. A félszigeten 7-8000 ilyen cenote található.
A másik maja város, Tulum a tengerparton épült. A 14. századra Tulum kedvező elhelyezkedése révén az egyik legnépesebb városállammá nőtte ki magát a Yucatán-félszigeten. Az egész várost egy, a területet négyzet alakban körbefogó, hat méter széles, öt méter magas masszív kőfal vette körül.
Hajókirándulásunk Isla Mujeres-re vezetett. A sziget közelében lévő természetvédelmi területen lehetőség nyílt a tengeri élővilág megfigyelésére. Az erős hullámzás miatt a mentőmellény viselése kötelező volt, de a hangulat így is szuper volt – erről a személyzet, a jó zeen és a folyamatosan kínálgatott margarita, tequila és üdítők gondoskodtak.
Mexikóban tehát minden adott egy kellemes pihenéshez, különösen akkor, ha az itthoni hideg elől szeretnénk elszökni egy melegebb helyre. Legyen szó Kubáról, Mexikóról vagy a Maldív-szigetekről, egy ilyen típusú nyaralásban biztosan nem fogunk csalódni.
A cikkben szereplő összes tartalom (szöveg és képek) szerzői jogi védelem alatt áll, melyek engedély nélküli publikálása, felhasználása tilos és jogsértő.
Élményeiteket, kalandjaitokat, fotóitokat megoszthatjátok velünk (és mindenkivel)! Beszámolóitokat a travelguide.hungary@gmail.com email címre várjuk.
Ha tetszett a cikk, kövess minket a Facebookon is!